کولرگازی و طریقه نصب

کولرگازی و طریقه نصب

کولرگازی و طریقه نصب همانطور که مطلع هستید نصب کولرگازی استاندارد های زیادی زا دارد. وهر کدام از استاندارد ها نیز بسیار مهم است.زیرا اجتناب از انجام آن باعث صدمه به کولرگازی شما باشد

کولرگازی و طریقه نصب آن

۱٫توجه به ظرفیت سنجی، شرایط آب و هوایی و کارشناسی محیط

اولین قدم برای انتخاب کولرگازی و طریقه نصب آن بررسی محیط، سنجش ظرفیت و توجه به کاربری و شرایط آب و هوایی و … برای در نظر گرفتن یک مدل محصول سرمایشی است

برای محاسبه‌ی سر انگشتی ظرفیت کولرگازی و اینکه کولر چند هزار بخرید بهتر است از کارشناس های با تجربه ما کمک بگیرید تا در مورد کولرگازی و طریقه نصب آن راهنمای محاسبه ظرفیت کولر گازی و ضرورت انجام ظرفیت سنجی تا حد زیادی به شما کمک می‌کند.

تماس با ما

۲٫نصب اصولی پنل داخلی کولر گازی

برای انجام نصب یونیت داخلی انتخاب بهترین محل برای نصب کولرگازی است.

بهترین ناحیه که برای قرار گرفتن کولر ناحیه ای است که کولر می‌تواند باد را به قسمت‌ های متفاوتی از محیط پرتاب کند. زین پس طبق مراحل های زیر نصبت به نصب کولر های گازی خود اقدام فرمائید.

 • بهترین ارتفاع و فاصله نصب پنل کولر گازی

کولرگازی و طریقه نصب

سرانجام کولرگازی با چه فاصله ای از زمین و سقف قرار میگیرد بسار مهم است. چون دست گاه از بالا هوا را به خود میکشد و پس از جابجا کردن هوا هوا را از قسمت دمپر  به بیرون هدایت میکند.

بهترین ارتفاع نصب کولر ارتفاع ۲:۳۰ سانتی متر از زمین واسپلیت می بایست باید ۲۰ سانتی متر تا سقف فاصله داشته باشد.

اگر ارتفاع سقف کوتاهتر یا بلندتر از حد استاندارد باشد، بهتر است اصلا از این نوع کولر استفاده نشود،

اما در صورتی که امکان پذیر نیست، اگر سقف کوتاهتر بود ۲۰ سانتی‌متر فاصله‌ی استاندارد از سقف و اگر ارتفاع بیشتر بود ۲٫۳۰ سانتی‌متر از زمین در نظر گرفته شود. فاصله‌ی استاندارد از طرفین ۱۰ سانتی‌متر است.

 • نحوه نصب کولرگازی بر روی دیوار

کولرگازی و طریقه نصب

برای اتصال پایه‌ ی کولر بر روی دیوار، ابتدا کارشناس نصب با یک تراز محل دقیق رول پلاک و قرارگیری پیچ‌ها را مشخص می‌کنند و پایه را در همان قسمت نصب می‌کنند. اگر کولرگازی به صورت تراز نصب نشود، باعث ایجاد لرزش، نشتی آب از پنل و آسیب به دمنده‌ی فن اسپلیت کولرگازی می‌شود.

 • اتصال لوله‌ تخلیه‌ آب یا درین کولر گازی و استفاده از پمپ درین
عملکرد کولرگازی به این روش است که گرما و رطوبت را از محیط بیرون جذب کرده و به این روش گرمایش محیط را به سرما تبدیل می‌کند. طی این روند میزانی رطوبت داخل سینی درین کولرگازی در پنل جمع می‌شود و برای تخلیه‌ی آن لازم است لوله‌ی تخلیه‌ی رطوبت متصل شود. قطر لوله‌ی درین نباید از ۱ اینچ کمتر باشد. در صورتی که فاصله‌ی پنل کولرگازی تا محل تخلیه زیاد باشد، بهتر است از پمپ درین استفاده شود.

۳٫لوله کشی در نصب اسپلیت

لوله کشی کولرگازی یکی از مراحلی است که باید با دقت بسیار بالا انجام شود و طول و ارتفاع مناسب لوله برای نصب کولر گازی رعایت شود. سایز لوله‌ی رفت و برگشت کولر نیز باید متناسب با مدل انتخاب شود. کارشناس نصب در این مرحله موارد زیر را مد نظر قرار خواهند داد:
 • اندازه استاندارد ارتفاع و طول لوله کشی نصب کولرگازی

کولرگازی و طریقه نصب

هر کولرگازی با توجه به مدل حداکثر طول لوله کشی ما بین پنل و موتور یا حداکثر ارتفاع لوله کشیی  فاصله‌ی کندانسور با پنل، استانداردی دارد که باید رعایت شود. البته از نظر حداقل طول لوله کشی نیز باید بین دو یونیت کولرگازی تاکید مشود حتما ۵ تا ۷٫۵ متر لوله کشی انجام شود و سیال دستگاه به این میزان جریان داشته باشد. اما استاندارد حداقل ارتفاع لوله کشی وجود ندارد و امکان نصب دو یونیت به صورت هم سطح وجود دارد.

 • استفاده از تله‌ی روغن در نصب کولر گازی

کولرگازی و طریقه نصب

اگر پنل کولرگازی در ارتفاع پایین تری نسبت به موتور دستگاه نصب باشد. لازم است به اندازه ی هر ۵ تا ۷٫۵ متر یک تله‌ ی روغن قرار بگیرد. پس اگر دیدین که کارشناس نصب کولرگازی بخش‌هایی از لوله را به صورت دایره یا دو نیم دایره خمیده کرده است تعجب نکنید! این تله و Oil Trap به این دلیل متصل می‌ شود که روغن موجود در گاز کولرگازی ، حین خاموشی موتور به سمت پنل سرازیر نشود؛ زیرا جمع شدن روغن در پنل کولرگازی باعث پوسیدگی پنل می‌شود و پس از روشن شدن مجدد کمپرسور مکش این میزان روغن از پنل کولرگازی باعث فشار به موتور خواهد شد.

 • عایق بندی، پرایمربندی و داکت کشی در نصب کولرگازی

کولرگازی و طریقه نصب

لوله‌ ها برای حفاظت و عدم از دست دادن سرما باید در عایق قرار بگیرند و بعداز آن لوله‌ ها و کابل‌های ارتباطی با پیچیدن نوار پرایمر کنار هم قرار گیرد و جمع‌بندی شود. اگر که که لوله‌ ها و کابل‌ ها از روی دیوار و محل قابل مشاهده عبور می‌کند، بهتر است برای ظاهر بهتر زیر داکت قرار داده و داکت کشی انجام شود.

 • جوشکاری، بریدن لوله و ایجاد خمیدگی در لوله‌ها

کولرگازی و طریقه نصب

برای اتصال لوله‌ها طی مسیر لازم است جوشکاری به شکل صحیح انجام شود. قسمت‌هایی که نیاز است لوله‌ها خم شود باید به شکل صحیح خمیده شود و دو پهن یا دفرمه نشود زیرا باعث تغییر فشار گاز خواهد شد. برای بریدن لوله‌ها نیز باید از لوله‌بر استاندارد استفاده شده و پس از آن با پلیسه‌گیر براده‌های فلزی لوله گرفته شود، چراکه احتمال دارد وارد گاز دستگاه شود و به موتور و مسیر سیکل کولرگازی آسیب برساند.

نکته:

استفاده از تبدیل برای اتصال لوله‌ی نامتناسب به یک کولرگازی، مورد تایید کارشناسان فنی محصول نیست زیرا باعث تغییر فشار گاز می‌شود و این استاندارد فشار سیکل کولرگازی را بر هم می‌زند. اما ممکن است در مدل‌های معدودی کارشناسان با توجه به عدم شکست فشار گاز این موضو.ع را تایید نمایند، که حتما باید در این مورد با کارشناسان مربوط مشورت لازم صورت گیرد زیرا عدم توجه به استاندارها باعث لغو گارانتی محصول خواهد شد.

۳٫کابل کشی ارتباطی کولرگازی
به غیر از برق تغذیه که برق ورودی دستگاه را تامین می‌کند، دو یونیت کولرگازی با کابل‌های ارتباطی به هم متصل می‌شوند. تعداد و نوع کابل‌ها در مدل‌ها و ظرفیت‌های متفاوت کولرگازی می‌تواند متفاوت باشد.
 • سایز کابل و تعداد رشته متناسب دستگاه کولرگازی
بسته به نوع و ظرفیت دستگاه، سایز کابل معمولا می‌تواند ۲٫۵ یا ۴و یا بالاتر باشد. در برخی کولرها یک کابل ارتباطی فاز، یک نول و یک ارت و کابل‌های دیگری برای انتقال فرمان کارکرد کمپرسور ، موتور فن کندانسور یا … متصل می‌شود. در مدل‌های اینورتر نیز کابل‌های ارتباطی فاز و نول و ارت استفاده می‌شود.
 • استفاده از کابل شیلد در مدل‌های اینورتر کولرگازی

کولرگازی و طریقه نصب

در کولرگازی‌های اینورتر به دلیل اینکه هر یونیت یک برد جدا دارد، اتصال کابل ارتباطی از نوع شیلد نیز ضروری است زیرا فرمان این نوع دستگاه به شکل پالس و از طریق کابل شیلد به یونیت دیگر ارسال می‌شود.
 • اتصال سیم ارت برای نصب کولرگازی
اتصال سیم ارت یا همان سیم زمین، به منظور تخلیه بارهای اضافی برق، الزامی است. زیرا اضافه بارها در صورت عدم تخلیه به دستگاه آسیب می‌زند.
 • اتصال کابل با ترمینال برق

کولرگازی و طریقه نصب

کابل ‌های برق باید یک تکه باشد و تکه تکه استفاده نشود اما اگر در بخشی لازم است حتما دو تکه کابل به هم متصل شود، باید از ترمینال برق برای اتصال استفاده شده و با چسب برق کابل‌ها به هم متصل نشود.
۴٫نصب یونیت بیرونی  
 • محل مناسب نصب کندانسور کولرگازی 
برای انتخاب نصب یونیت بیرونی کولرگازی، یا به اصطلاح همان کندانسور یا کمپرسور، لازم است به صدای دستگاه، تابش آفتاب و استحکام محل نصب توجه شود. پس از تعیین محل مناسب،  برای قرار دادن پایه و دستگاه لازم است استاندارهای فاصله‌ی کولر از طرفین رعایت شود.

کولرگازی و طریقه نصب

 • رعایت استاندارد فاصله‌های موتور کولرگازی از طرفین
یونیت بیرونی کولرگازی باید از پشت ۳۰ سانتی‌متر، از جلو یعنی قسمتی که فن دستگاه قرار دارد ۷۰ سانتی‌متر، از طرفین هم آن سمت که شیر سرویس‌های نصب لوله‌ها قرار دارد ۶۰ سانتی‌متر و طرف دیگر ۳۰ سانتی‌متر فضای آزاد در نظر گرفته شود. این استاندارد به منظور تهویه‌ی مناسب و دسترسی آسان تکنسین به محل اتصال لوله‌هاست.
 • نصب پایه برای یونیت خارجی کولرگازی

کولرگازی و طریقه نصب

در صورتی که موتور بر روی زمین قرار می‌گیرد، استفاده از پایه زمینی و در صورت قرارگیری بر روی دیوار استفاده از پایه دیواری در دستور کار نصب کولرگازی است.
 •  نصب لرزه گیر و ترازبندی صحیح
بر روی پایه‌ی یونیت بیرونی کولرگازی و زیر دستگاه لازم است لرزه‌گیر قرار گیرد تا بر اثر کارکرد موتور و فن دستگاه، لرزش و صدا ایجاد نشود. دستگاه نیز باید به شکل تراز قرار گیرد.
 • نصب چپقی برای یونیت بیرونی در صورت نیاز

کولرگازی در حالت گرمایش عملکرد دیفراست را به منظور یخ‌زدایی یونیت بیرونی انجام می‌دهد و میزانی آب به همین علت از دستگاه تخلیه می‌شود. در صورتی که دستگاه بر روی دیوار و یا محلی نصب می‌شود که نشتی آب باعث ایجاد دردسر خواهد شد، لازم است چپقی یا لوله درین مخصوص کولرگازی به دستگاه وصل شود.

۵٫تست نشتی لوله ‌ها، وکیوم کردن لوله ها و شارژ گاز اضافی

 • تست نشتی لوله‌های اسپلیت

کارشناس نصب کولرگازی برای اطمینان از عدم وجود نشتی در لوله‌ها، تست نشتی لوله‌ها را انجام می‌دهند. به این شکل که با گاز ازت لوله‌ها را پر می‌کنند و سپس تغییر فشار لوله‌ها را طی مدت زمانی معین می‌سنجند.
 • وکیوم و ایجاد خلاء در لوله‌های کولرگازی

کولرگازی و طریقه نصب

لوله‌های کولرگازی باید عاری از رطوبت و اکسیژن باشد، زیرا در صورت وجود رطوبت و اکسیژن پس از مدتی با گاز دستگاه ترکیب شده و ترکیب و فشار گاز دستگاه را از حالت استاندارد خارج می‌کند. همچنین باعث غلظت مبرد و گرفتگی مسیر سیکل خواهد شد. به همین علت طی مدت زمانی معین که حدود ۲۰ تا ۴۵ دقیقه و در مدل‌های متفاوت ، متغیر است، پمپ وکیوم را متصل کرده و خلاء داخل لوله‌ها ایجاد می‌نمایند.
 • شارژ گاز اضافی کولرگازی

کولرگازی و طریقه نصب

در صورتی که بیشتر از میزان حداقل متراژ لوله‌کشی، لوله بین دو  یونیت قرار گیرد، لازم است به ازای هر متر میزانی گاز به دستگاه اضافه شود؛ در صورت عدم انجام این مورد دستگاه دچار کمبود گاز خواهد شد سرمای مناسبی نمی‌دهد.
۶٫برق تغذیه کولرگازی
برق تغذیه‌ی کولرگازی، برق ورودی دستگاه است و استانداردهایی دارد که لازم است حتما رعایت شود:
 • سایز کابل برقکاری
معمولا با توجه به ظرفیت کولرگازی، سایز ۲٫۵ برای ظرفیت‌های پایین‌تر و سایز ۴ یا ۶ برای ظرفیت‌های بالاتر استفاده می‌شود.
 • تعداد رشته کابل
تعداد رشته‌های کابل تغذیه برای دستگاه‌های تکفاز، سه رشته‌ی فاز و نول و ارت است.
 • آمپر فیوز مینیاتوری

کولرگازی و طریقه نصب

فیوز وسیله‌ای است که مدار الکتریکی را در برابر جریان غیر مجاز محافظت می‌کند. اگر جریانی بیش از جریان نامی از فیوز بگذرد فیوز می‌سوزد و بدین ترتیب جریان برق ، قطع خواهد می‌شود. به عبارت ساده، فیوز یک وسیله حفاظتی است که در تجهیزات و مدارهای الکتریکی به کار برده می‌شود تا در مواقعی که جریانی بیشتر از حد انتظار از وسیله عبور می‌کند، با سوختن فیوز، مدار قطع شود تا تجهیزات دیگر آسیبی نبینند. معمولا فیوز مینیاتوری برای اسپلیت‌ها با ظرفیت ۱۵، ۲۵ یا ۳۰ آمپر استفاده می‌شود.
 • محل قرارگیری فیوز مینیاتوری
محل ترمینال برق ورودی در کولرهای گازی اینورتر یا دستگاه‌هایی با ظرفیت بالا معمولا بالای ۳۰۰۰۰ Btu/h ، در یونیت بیرونی و دستگاه‌های غیر اینورتر زیر ۳۰۰۰۰ Btu/h در پنل قرار دارد. بنابراین فیوز مینیاتوری نزدیک به همان یونیت متصل خواهد شد.
 • توجه به متراژ کابل

اگر متراژ کابل از کنتور تا دستگاه بیشتر از ۲۰ متر است، لازم است کابل با یک سایز یزرگتر از حد استاندارد استفاده شود؛ اما اگر متراژ زیر ۲۰ متر است، کابل با همان سایز استاندارد مورد تایید است.
۷٫راه اندازی کولرگازی
 • سنجش فشار کولر گازی

کولرگازی و طریقه نصب

پس از نصب دو یونیت کولرگازی و اتصال لوله‌ها و کابل‌ها، برای راه اندازی دستگاه لازم است ابتدا فشار گاز به وسیله‌ی گیج سنجیده شود، تا در بازه‌ی استاندارد باشد. در صورتی که بازه‌ی فشار گاز استاندارد نباشد، سرمادهی و تهویه‌ی دستگاه به شکل مناسب نخواهد بود.
 • عملیات  Test Run

کارشناس نصب پس از انجام همه‌ ی مراحل،کولرگازی و طریقه نصب ، برای اطمینان از عملکرد صحیح کولرگازی، عملیات Test Run کولرگازی را فعال می‌کنند. وقتی این عملیات فعال می‌شود، دستگاه تقریباً به مدت ۱۸دقیقه در حالت سرمایش و با دور فن بالا بدون در نظر گرفتن دمای اتاق کار می‌کند. وقتی دستگاه در این حالت فعال است، اگر از کنترل فرمانی دریافت کند، مطابق آن عمل کرده و از حالت Test Run خارج می‌شود. کارشناس نصب برای فعال‌سازی این عملیات، کلید Power را به مدت ۳ ثانیه به صورت فشرده نگه می‌دارند، تا صدایی شبیه به صدای “بیپ” شنیده شود.

دستگاه برای تامین هوایی لذت بخش، آماده شده است

کولرگازی و طریقه نصب

 

در صورتی که کارشناس نصب تمامی موارد گفته شده را رعایت کرده و کولرگازی را طبق استانداردها نصب کنند، از بسیاری ایرادات احتمالی جلوگیری خواهد شد. و در حال حاضر می‌دانید علت هزینه‌های بالای سرویس نصب کولرگازی چیست. اگر سوالی در مورد نصب کولرهای گازی دارید،  می‌توانید زیر همین مقاله موضوع را مطرح کنید، تا کارشناس فنی ما به سوال شما پاسخ دهند

ما در این مقاله در مورد کولرگازی و طریقه نصب آن را به طور دقیق و شفاف آموختیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

تماس با ما